MARTÍNKOVÁ KATEŘINA

800 poděbradských příběhů

*1998

Poděbradská rodačka, velmi úspěšná sportovkyně, jejíž sportovní kariéra začala v roce 2005.Pohybovým aktivitám se věnovala od útlého dětství. Nejprve navštěvovala taneční obor v ZUŠ Poděbrady a vystupovala s tanečním klubem Kocour Modroočko. Dále se ještě k tanci v 1. třídě přidaly tréninky aerobiku. Zpočátku sklízela sportovní úspěchy v oddílu TJ Sokol Poděbrady, kde se kromě týmových soutěží Aerobic Team Show účastnila i soutěží ve sportovním aerobiku jednotlivců a v soutěži Aerobic Master Class, ve které se cvičí podle lektora. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V této době se účastnila i doplňkových soutěží, ve kterých mohla své pohybové přednosti uplatnit. Jsou to např. Mini Miss Aerobik, Dívka Polabí, semifinále Miss aerobik & dance tour 2014. V roce 2012 se zúčastnila také mezinárodní soutěže, která zahrnovala tři disciplíny: sportovní, vědomostní a promenádu v národním kroji. Kateřina v této soutěži sklidila největší úspěch a získala titul MISS Junior EU. V deváté třídě se díky svým výkonům při reprezentaci školy v atletických soutěžích začala věnovat sprintům a překážkám v atletickém oddíle TJ Sokol Kolín, kde ještě v témže roce byla nominována za Středočeský kraj na Olympiádu dětí a mládeže. Atletice se věnovala pouhé dva roky, protože aerobik začala trénovat v Praze. Původně měla ve Fit studiu D v Praze pouze hostovat, cvičit v triu a nadále být členkou poděbradského oddílu. Vlivem nepříznivých okolností v Poděbradech nakonec do Prahy přestoupila. Bylo tehdy velmi náročné skloubit studium gymnázia s tréninky a s dojížděním do Prahy. Po škole jela autobusem trénovat, domů se vracela až pozdě večer a pak se musela ještě připravit na další den do školy. Často se stávalo, že autobus, kterým měla jet, do Poděbrad ani nezajel, proto musel být připraven vždy někdo z rodiny, aby se na tréninky dostávala včas. Také se značně překrývaly termíny závodů v atletice a v aerobiku, což vedlo k zásadnímu rozhodnutí. Nebylo možné šidit jeden sport na úkor druhého. Zvítězil aerobik, kterému se věnovala převážnou část svého života, a toto rozhodnutí se ukázalo jako správné. Pod vedením trenérů Fit studia D se začaly dostavovat úspěchy i v mezinárodní konkurenci. V Čechách má aerobik velice širokou a kvalitní základnu, a tak je velmi těžké se na mezinárodní závody vůbec nominovat. V roce 2015 získala Kateřina zlatou medaili na MČR v kategorii Aerobic Group Performance (AGP), v tomto roce přivezla z Holandska stříbrnou medaili z mistrovství Evropy. O rok později to byla stříbrná medaile z MČR, stříbrná z mistrovství Evropy v Karlových Varech a taktéž stříbrná medaile i z mistrovství světa v Rakousku. Od roku 2017 začala Kateřina závodit v kategorii senior petite. Kategorie senior začíná rokem, ve kterém závodník dovrší sedmnácti let. V tomto roce se Kateřině s pětičlenným týmem podařilo získat zlatou medaili na MČR. Na mistrovství Evropy i světa to bylo v obou případech bramborové umístění. Nejúspěšnějším rokem její kariéry byl rok 2018. V tomto roce získala 1. místo na MČR v kategorii senior petite. Zlato cinklo také na mistrovství Evropy, které se konalo opět v Karlových Varech. V této úspěšné sezóně dokázal tým vybojovat titul Excelent. To je v českém aerobiku nejvyšší ocenění. Na mistrovství světa obsadila děvčata nepopulární čtvrté místo. V roce 2019 zakončila Kateřina svou sportovní kariéru stříbrem na MČR a rovněž stříbrem na mistrovství Evropy v Polsku. Po studiu na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad studovala Kateřina na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. V současné době pracuje jako realitní makléřka a nadále se věnuje aerobiku jako úspěšná cvičitelka. (ZŽ)