VŠECHNY OSUDY

800 poděbradských příběhů

VĚTROVSKÁ RENATA

*1981 Bylo to osudové setkání s manželem Janem Větrovským (1980), které ji v roce 2008 nakonec přivedlo do Poděbrad. Manžel sice pochází z Nymburka, ale po otcově linii má poděbradské kořeny a dnes manželé Větrovští spokojeně žijí v poděbradském domě Janovy babičky, zdejší oblíbené učitelky Ireny Větrovské. Renata, za svobodna Šupová, je původem z Prahy…
Více

TICHÝ MIROSLAV

*1958 Třebaže se v Poděbradech nenarodil ani, zde nebydlel, úspěšně prošel zdejším Gymnáziem Jiřího z Poděbrad a jeho škola ho právem řadí mezi výjimečné a nadané premianty, kteří navíc později mimořádně uspěli i v praxi. Možná tomu napomohla kvalita i atmosféra zdejší střední školy a nepřímo také tělocvikář a učitel biologie Pavel Adam, kterého poznal…
Více

STRÁNSKÝ ZBYNĚK ZBYSLAV

*1926 – †2016 Rodák z Kutné Hory patří k nejvýznamnějším osobnostem vědního oboru muzeologie, stále je celosvětově uznávaným muzejním odborníkem a množství jeho prací vyšlo a bylo citováno v zahraničních publikacích. A právě tato vědecká kapacita část svého profesního života spojila s poděbradským muzeem Jana Hellicha. Po kutnohorském gymnáziu studoval filologii a historii na Karlově…
Více

SOBOTA JAN

*1882 – †1957 Rodák z nedalekých Dobšic poslední etapu svého života prožil v jemu dobře známých Poděbradech. Kněžské svěcení přijal v roce 1907 v Římě. Své vzdělání si ještě rozšířil a roku 1910 získal doktorát filozofie na papežském ústavu sv. Tomáše v Římě a roku 1911 završil doktorátem z církevního práva na papežské univerzitě sv.…
Více

ŘÍDKÝ JAROSLAV

*1897 – †1956 Mezi významné osobnosti, které u svého jména mají u data úmrtí Poděbrady, patří i významný soudobý český hudební skladatel, dirigent a pedagog, rodák od severočeského Liberce, konkrétně z obce Františkov, což je od roku 1939 už nedílná součást statutárního města Liberec. Ostatně každý, kdo dnes vstoupí do liberecké radnice, nemůže minout na…
Více

PRCHAL PETR „PANCHO“

*1967 Dětství prožil s rodiči a se staršími bratry Janem (*1957) a Jaroslavem (1959–1980) v žižkovské Jižní ulici v Poděbradech. Otec Jaroslav Prchal (1933–2014) pracoval jako tavič ve sklárnách v Poděbradech a matka Anna Prchalová (1935–2011) byla zaměstnána na poděbradské poště jako poštovní doručovatelka. Bratr Honza, který byl duší bigbíťák, na gymnáziu založil vlastní kapelu…
Více

NOVÁK LUKÁŠ

*1991 Není zase v Poděbradech tolik regulérních mistrů světa, abychom takový titul brali jako samozřejmostí. A rodilý Žižkovák Lukáš Novák je mistrem světa! Nic na tom nezmění, že jde o menšinový, mladý sport a že mistrovský titul získal ve věkové kategorii 30 – 35 let. Extrémní překážkový běh sice skutečně není v předních pořadích hledáčků…
Více

MATUŠKA WALDEMAR

*1932 – †2009 V jedné své písničce nazvané Já si vsadil na pár tónů Waldemar Matuška zpívá: „Já bych v dětství býval rád/ dával sklu tvar a řád…“ a dál pak pokračuje, že se z něj snad měl abbé stát, ale uzavírá to: „Nejsem sklář ani pán s límcem bílým…“ Stejně jako Marta Kubišová se…
Více

MARIE TEREZIE a FRANTIŠEK LOTRINSKÝ

*1717 – †1780, *1708 – †1765 Také manželskému císařskému páru vstoupily do života Poděbrady a panovníci zde zanechali svoji stopu. Nebyli první imperátoři, kteří objevili kouzlo Poděbrad. Poprvé a nejprve nepřímo vstoupila Marie Terezie do života Poděbrad během válek o rakouské dědictví v letech 1740–1748. Marie Terezie se díky tak zvané pragmatické sankci stala dědičkou…
Více

MALÝ KAREL

*1930 Patří mezi tu úzkou elitní skupinu lidí z celého světa, která má podle řádových pravidel to privilegium, že může vjet „v sedle“ do vatikánského svatopetrského chrámu. Má také automaticky vyhrazené čestné místo při všech papežských ceremoniích a při vstupu do Vatikánu je Švýcarská garda povinná mu vzdát čest. To všechno jsou exkluzivní výsady, které…
Více