UKOLOVA ELIZAVETA

800 poděbradských příběhů

*1998

Není jedinou cizinkou v naší galerii osudů, ale je jednou z mála Poděbraďáků, kteří jako reprezentant zažili olympijskou atmosféru. Elizaveta se přestěhovala se svojí matkou a dvěma sestrami ze severovýchodu Ruské federace, z půlmiliónového města Kirov v roce 2000 do Poděbrad. Když v Rusku udeří zima, tak se bruslí na každá zamrzlé louži i řece, ale v Poděbradech není každý rok to štěstí, aby se dalo bruslit venku. Navíc v době jejich příchodu se zimní stadión stále více propadal do havarijního stavu, a tak mladá Elizaveta, které se běžně říká Bety, začínala v pěti letech bruslit na zamrzlém rybníčku Jordán, a výjimečně (jako třeba v roce 2007), když zamrzlo Jezero. Přírodní kluziště bylo na dlouhou dobu její první stadión. Později trénovala v Nymburce a následně přešla do sportovního centra v Praze a při tom stihla studovat poděbradské Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Cílevědomě začala Bety s bruslením v sedmi letech a v roce 2012 získala české státní občanství a dokonale mluví česky. V tomto roce poprvé reprezentovala Českou republiku na mistrovství světa juniorů. Rovněž startovala na prestižní světové juniorské soutěži NRW Trophy v Dortmundu, kde po druhém místě v roce 2011 rok nato získala zlato. Dosavadním vrcholem sportovní kariéry byla účast na Zimních olympijských hrách v roce 2014 v Soči, kde v necelých 16 letech především sbírala zkušenosti. Splnila cíl a po krátkém programu postoupila do hlavní soutěže, v ní předvedla čtyři čisté trojité skoky, líbivé piruety, ale dvakrát upadla a skončila na 22. místě. Samotná její účast byla překvapením, když si olympijský start nečekaně vybojovala na tradiční evropské kvalifikaci Nebelhorn Trophy v Oberstdorfu. V redukovaném pořadí skončila na pátém místě, což jí zajistilo cestu na olympijské hry. V české olympijské výpravě byla nejmladší účastnice a po 16 letech byla první českou krasobruslařkou, které se kvalifikovala do olympijské soutěže žen. V roce olympiády a ještě rok nato získala dvě stříbrné medaile na českém krasobruslařském šampionátu. V Poděbradech žije odmalička, našla si tady kamarády a dlouhou dobu neuvažovala o stěhování. Teprve v poslední době, kdy se začala vytrácet z krasobruslařských žebříčků, zřejmě přehodnotila i své priority. Otázkou je, jestli se ke krasobruslení ještě vrátí ať už v pozici závodnice nebo trenérky, nebo si najde jinou životní náplň. V každém případě je olympioničkou, která v době startu pod pěti kruhy měla v občanském průkazu trvalé bydliště Poděbrady. (LL)