VŠECHNY OSUDY

800 poděbradských příběhů

ZÍTA LUBOMÍR

*1941 Vyrůstal v učitelské rodině v Koutech. Jeho otec Josef učil děti ve škole kromě povinných předmětů i manuálním dovednostem a zpěvu. Jeho práce byla podporována manželkou Věrou. Pro žáky také vymýšlel nejrůznější inovativní pomůcky. Svého syna, stejně jako jeho bratra Dalibora vedl ke hře na různé hudební nástroje. Od šesté třídy pak Lubomír už…
Více

VOŘÍŠEK JIŘÍ

*1988 V americkém Seattlu se v jeden velmi deštivý den potkal na přechodu tamní hodně rušné ulice s osamoceným Bill Gatesem. Počítačový mág právě četl nějakou knížku a usmál se. Jestli vtipnému obsahu, nebo ho k úsměvu přivedl pohled na promoklého Jirku, už zůstane tajemstvím. Zahalená tajemstvím však není životní cesta mladého poděbradského podnikatele a…
Více

VÁCLAV II.

*1271 – †1305 Poděbradský hrad, původně dřevěná manská tvrz, byl už od časů Václava I, po zkušenostech získaných z křižáckých válek, postupně upravován na opevněný hrad. Přesto jeho úkolem bylo vytvářet val proti případnému tatarskému nebezpečí, které se valilo na Evropu od východu. Při té příležitosti panovníci objevili zdejší lesy bohaté na zvěř a rovinu,…
Více

TRNKA OTAKAR

*1871 – †1919 Minerální pramen Poděbradky u nádraží, který vytryskl na povrch v roce 1911, nese oficiálně jméno Trnka. Nutno poznamenat, že nejde ani o romantický název po keři, který plodí tmavomodré trnky, ani po slavném výtvarníkovi animátorovi Jiřím Trnkovi. Málokdo ví, že pítko nese jméno po Otakaru Trnkovi, pardubickém rodáku, který to v rakousko-uherské…
Více

STARÁ MARIE

*1978 Pozdější oděvní designérka a redaktorka motoristického pořadu se narodila do rodiny Ossendorfových v Mladé Boleslavi a dětství prožila v Benátkách nad Jizerou. Má tři sourozence z toho dva nevlastní. Maminka Marie zemřela velmi brzy, bylo jí teprve 31 let a tak dětem skončilo dětství, které sotva začalo. Děti musely předčasně dospět a začít pomáhat…
Více

SKOŘEPA ZDENĚK

*1919 – †1977 Loutkář a autor desítek loutkových her a rozhlasových i televizních pohádek, které byly a stále ještě jsou hrány českými amatérskými i profesionálními loutkářskými soubory, se narodil v Poděbradech. Loutkám se věnoval od mládí. Po studiích nastoupil na místo úředníka do poděbradské spořitelny a už tam založil malý loutkářský propagační soubor. Hned po…
Více

SEIFERTOVÁ LUCIE

*1969 Maminka Dagmar Kudrová (1934–2010) byla úspěšná sklářská výtvarnice, jejíž dekory na broušeném olovnatém křišťálu dodnes patří do zlatého fondu českého sklářského umění. Tatínek Antonín Seifert (1936-1989) učil v Poděbradech na ČVUT, a třebaže byl vědecký pracovník, sám velmi rád maloval a určitě by se mohl živit jako ilustrátor. Lucie má ještě sestru Lindu (1966),…
Více

PUTTA JIŘÍ

*1935 – †2017 Poděbradský rodák, který se proslavil s fotoaparátem v ruce. Třebaže od přestěhování rodiny do Prahy, kde začal studovat na grafické, kontakt s rodným městem už intenzivně nenavázal, patří do galerie osobností, které se ze zdejší kolonády vydaly za svým snem. V roce 1952 absolvoval v Praze grafické učiliště a pak tamtéž pokračoval…
Více

PONOCNÝ FRANTIŠEK

*1917 – †1998 Mnozí pamětníci na něj ještě dnes vzpomínají jako na přísného učitele češtiny na základní škole v Poděbradech. Ale zároveň někteří přiznávají, že na střední škole se už češtinu nemuseli moc učit, protože měli ze základní školy dobrou průpravu. Také si pana učitele pamatují na hřišti s nezapomenutelným trojcípým šátkem na hlavě –…
Více

PICHL JAN

*1935 – †2019 Od dvou let až do počínající dospělosti žil s rodiči v Poděbradech pozdější významný český akademický sochař Jan Pichl. Tatínek Jan byl sice úředníkem Pojišťovny Banky, ale nesmírně miloval hudbu. Sám hrál velmi dobře na housle a přátelil se snad se všemi členy poděbradského lázeňského orchestru, kam jezdil pravidelně s rodinou na…
Více